Co chcemy osiągnąć?
Określić potencjał
Korzystając z doświadczeń norweskich, w ramach projektu chcemy wskazać operatorom i projektantom
oczyszczalni ścieków komunalnych jakie są możliwości wprowadzania odpowiednich usprawnień technologicznych dla poprawy efektywności energetycznej oczyszczalni oraz ustalić jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na wdrażanie innowacyjnych technologii w tym zakresie.
Zbudować świadomość nt ETV wśród wytwórców technologii i inwestorów z Polski i Norwegii
Zadaniem projektu jest także budowanie świadomości wytwórców innowacyjnych technologii z Polski i Norwegii
w zakresie wykorzystania ETV do wzmacniania przewagi konkurencyjnej firmy oraz tworzenia wiarygodnej oferty inwestycyjnej. Jest to oferta dedykowana szczególnie tym firmom, które planują transfer innowacyjnych technologii na rynki obydwu krajów, jak również na rynki Unii Europejskiej i światowe. Projekt umożliwi zapoznanie się z wymaganiami i przebiegiem procedury weryfikacji oraz możliwościami uzyskania dofinansowania na ETV.
Inwestorom, szczególnie z sektora publicznego, chcemy wskazać możliwości wykorzystania ETV m.in. w procedurze zamówień publicznych oraz jakie możliwości stwarza to narzędzie dla ograniczania ryzyka technologicznego i inwestycyjnego przy doborze i wdrażaniu innowacyjnych technologii.
Stworzyć zaplecze
Naszym zamierzeniem jest zbudowanie polsko-norweskiej sieci współpracy na rzecz ETV. Będzie ona skupiała m.in. jednostki naukowe, centra badań i rozwoju innowacyjnych technologii oraz laboratoria analityczne świadczące usługi dotyczące badań i analiz związanych z innowacyjnymi technologiami wodno-ściekowymi. W Polsce rolę centralnego ośrodka sieci pełnić będzie JWTŚ-IETU, w Norwegii – Aquateam COWI. Sieć ta stworzy zaplecze do prowadzenia weryfikacji sprawności innowacyjnych technologii dla gospodarki wodno-ściekowej dla firm z Polski i Norwegii. Zapewni także zaplecze do wspólnych badań, testowania technologii i uzyskiwania danych z badań spełniających wymagania ETV.
Rezultaty:
Projekt pozwoli na wypracowanie wspólnego mechanizmu wdrażania innowacji dla poprawy efektywności energetycznej w sektorze wodno-ściekowym w oparciu o ETV co umożliwi:
- skuteczniejsze wykorzystanie ETV w praktyce w Polsce i Norwegii,
- stworzenie dedykowanej, wiarygodnej oferty rynkowej innowacji zgodnej z potrzebami nabywców,
- poprawi świadomość nabywców dotyczącej możliwości i korzyści z wdrażania innowacji dla poprawy efektywności energetycznej,
- wzmocni współpracę polsko-norweską dla opracowania, transferu oraz wdrożeń technologii dla sektora wodno-ściekowego w oparciu o zidentyfikowany potencjał innowacyjny,
- umożliwi firmom z Polski i Norwegii oferującym rozwiązania dla gospodarki wodno-ściekowej wyjście na rynek krajowy, UE jak również światowy z innowacyjną, wiarygodną i konkurencyjną ofertą technologiczną.