Aby wspierać rozwój technologii środowiskowych w Europie, wraz z przyjęciem w grudniu 2011 r. Planu Działań na rzecz Ekoinnowacji (Ecoinnovation Action Plan - EcoAP), Komisja Europejska uruchomiła na zasadzie pilotażu Program Weryfikacji Technologii Środowiskowych Unii Europejskiej (UE ETV). Najważniejszą przesłanką utworzenia programu jest przezwyciężenie szeregu barier rynkowych dla rozwoju i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych.
Program ETV ma wzmocnić przekonanie inwestorów i klientów do technologii przyjaznych środowisku. Jednocześnie ma pomóc dostawcom/twórcom innowacyjnych technologii w ich komercjalizacji oraz stymulować innowacyjność i podnosić konkurencyjność dostawców ekoinnowacyjnych rozwiązań.
W programie obok Polski, biorą udział Włochy, Dania, Finlandia i Wlk. Brytania.
Programy weryfikacji technologii środowiskowych są z powodzeniem stosowane od lat w różnych krajach na świecie, m. min. w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Japonii i Filipin.
Program ETV w Polsce jest koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Weryfikacja technologii środowiskowych (z ang. environmental technologies verification – ETV) umożliwia w sposób bezstronny i rzetelny uwiarygodnić skuteczność innowacyjnej technologii środowiskowej deklarowaną przez dostawcę. Podstawą do przeprowadzenia weryfikacji są rzetelne dane z badań technologii. Weryfikacji dokonują wyspecjalizowane Jednostki Weryfikujące akredytowane na zgodność z normą ISO 17020 dla jednostki inspekcyjnej typu A.
Weryfikacja polega na dostarczeniu obiektywnych dowodów na to, że dana technologia środowiskowa gwarantuje uzyskanie deklarowanej sprawności technicznej/funkcjonalnej i wynikającego z niej efektu ekologicznego dla:
- konkretnego zastosowania technologii,
- w określonych warunkach eksploatacji,
- z uwzględnieniem wszelkiej niepewności pomiarów oraz przyjętych założeń.